علت خالی شدن گاز یخچال

بررسی علت خالی شدن گاز یخچال

خالی شدن گاز یخچال
گاز یخچال

دلیل خالی شدن گاز یخچال

خالی شدن گاز یخچال یا کم شدن گاز یخچال از جمله مشکلاتی است که مصرف کنندگان با آن درگیر می شوند و به دنبال دلیل آن می گردند. در این مقاله آسو پشتیبان دلایل خالی شدن گاز یخچال را برای شما شرح داده و با بیان نشانه های خالی شدن گاز یخچال یا کم شدن گاز یخچال راه های تعمیر یخچال را آموزش می دهد .

در صورتی که با متوجه خالی شدن گاز یخچال یا نشتی گاز یخچال شدید بهتر است برای تعمیر یخچال حتما از تعمیرکار یخچال که در شارژ گاز یخچال تجربه کافی دارد کمک بگیرید. تشخیص و عیب یابی دلیل خالی شدن گاز یخچال نیاز به تخصص و مهارت داشته و برای حفظ ایمنی لازم به هیچ وجه خودسرانه یخچال را دستکاری نکنید. شما می توانید برای دریافت راهنمایی لازم در مورد دلیل کم شدن گاز یخچال با آسو پشتیبان تماس بگیرید.

 

گاز یخچال چیست ؟
گاز یخچال در کدام قسمت از یخچال قرار دارد؟
انواع گاز یخچال
گاز یخچال سمی و خطرناک است ؟
نشانه های خالی شدن گاز یخچال
دلایل خالی شدن گاز یخچال
رفع عیب یخچال در هنگام خالی شدن گاز یخچال

بیشتر بخوانیم:علت نشتی آب یخچال

 

همانطور که در مقاله آشنایی با انواع یخچال برای شما شرح دادیم گاز یخچال سیال مبرد ( سردکننده) است که خنک سازی محیط داخلی یخچال را انجام می دهد. عملکرد خنک سازی در یخچال با روش فشرده سازی بخار انجام می شود به این ترتیب که مبرد به صورت گاز به کمپرسور تزریق شده و بعد از شروع به کار کمپرسور یخچال و تولید گرمای لازم مبرد فشرده شده وارد لوله های کندانسور می شود. در ابتدای ورود به مسیر لوله ها دمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می شود. سپس با عبور از شیر فشار شکن و ورود به اواپراتور به صورت مایع اشباع یا فوق سرد در می آید. به این صورت در چرخه تبرید مبرد یخچال در حالت سرد در اواپرداتور گرمای یخچال را دریافت کرده محیط یخچال خنک می شود. با این اوصاف خالی شدن گاز یخچال مشکلات زیادی را برای یخچال درست خواهد کرد.

گاز یخچال در کدام قسمت از یخچال قرار دارد؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد این گاز در بعد از طی بخشی از سیکل تبرید در اواپراتور قرار گرفته و با با گرفتن گرمای داخل محفظه یخچال مجددا به مایع تبدیل می شود.

 

انواع گاز یخچال

در یخچال های ابتدایی از آمونیاک به عنوان سردکننده یا مبرد در یخچال استفاده می شد. اما بعد از آن از گاز فریون و امروزه از گازهایی با نام های R600، R134، R22 و R407 استفاده می شود.

 

گاز یخچال سمی و خطرناک است ؟

استفاده از گاز آمونیاک در همان اوایل به کارگیری آن به دلیل اشتعال زا بودن و ایجاد مسمویت ممنوع شد. در گازهای مبرد امروزی مانند R600،  R407، R22 و R134 از گاز فریون در آنها استفاده می شود اما ترکیب شیمیایی آنها به صورتی است که

که این خطرات را نداشته و فقط به لایه اوزون آسیب می رساند.

 

بیشتر بخوانیم:علت داغ شدن کمپرسور

 

•گرم شدن محیط داخلی یخچال
•کم شدن سرمای یخچال
•داغ شدن لوله برگشت گاز کمپرسور
•یکسره کار کردن موتور یخچال

 

اگر با باز کردن درب یخچال متوجه شدید یخچال گرم است یا سرمای آن مانند همیشه نبوده و سرمای یخچال کم شده اما فریزر همچنان سرد است گاز یخچال شما کم شده یا خالی شده است. البته با گذشت زمان کم کم فریزر هم سرمای خود را دست می دهد و ناگهان به جای یخچال با یک کمد مواجه می شوید که هیچ سرمایی نداشته و مواد غذایی شما ممکن است شروع به آب شدن یا فاسد شدن کنند. بنابراین با مشاهده گرم شدن محیط داخلی یخچال در اولین فرصت با نمایندگی مجاز تعمیر یخچال تماس گرفته تا خسارات بیشتری به شما وارد نشود. در صورت خالی شدن گاز یخچال برای حفظ سرمای فریزر تا حد امکان از باز کردن درب آن خودداری کرده و برای دریافت خدمات سریع شارژ گاز یخچال با آسو پشتیبان تماس بگیرید.

 

همچنین یکی از نشانه های خالی شدن گاز یخچال یکسره کار کردن موتور یخچال است . در این حالت گاز یخچال نشتی پیدا کرده و موتور یخچال برای حفظ سرمای یخچال یکسره کار می کند.

 

در حالت بعد اگر کمپرسور صدا می دهد و با لمس لوله برگشت کمپرسور متوجه داغی آن شدید نشانه خالی شدن گاز یخچال است که باید هر چه سریع تر برای تعمیر یخچال اقدام نمایید.

 

بیشتر بخوانیم:چرا یخچال صدا می دهد؟

 

•جابجایی و آسیب به لوله های گاز یخچال
•سوراخ شدن، شکستن و ترک خوردن لوله های گاز
•تمیز کردن یخدان در یخچال قدیمی یا اشیا تیز

توجه : دلیل خالی شدن گاز یخچال نشتی گاز بوده که به دلایل زیر اتفاق می افتد. بهتر است بدانید بازماندن بیش از حد درب یا فرسودگی یخچال نمی تواند دلیل خالی شدن گاز یخچال باشد.

 

•در بسیاری مواقع پیش می آید که با جابجایی غیر استاندارد یخچال به لوله گاز آسیب وارد می شود. حتی این اتقاق ممکن است در حین تمیز کردن با اجسام نوک تیز بوجود بیاید. به هرحال با توجه به اینکه تنها دلیل خالی شدن گاز یخچال نشتی و سوراخ بودن لوله های گاز یخچال است سرعت خالی شدن گاز هم به اندازه شکاف یا ترک یا سوراخ لوله بستگی دارد. بنابراین برای رفع عیب یخچال وقتی گاز آن خالی می شود ابتدا باید به نشت یابی پرداخته و محل بروز نشتی را پیدا کنید.

 

رفع عیب یخچال در هنگام خالی شدن گاز یخچال

نشت یابی لوله گاز یخچال تنها راه رفع عیب خالی شدن گاز یخچال است. در این مرحله باید نشت یابی یخچال را بلد بوده و بدانید چگونه محل نشتی گاز یخچال و سوراخ لوله را پیدا کنید. بهتر است بدانید در مسیر لوله های گاز یخچال مقداری روغن نیز وجود دارد پس در زمانی که نشتی اتفاق افتاده باید در همان محل شما شاهد لکه های روغن در محل سوراخ و نشتی گاز باشید. اگر روغن دیده نشد باید محل یخ زدگی لوله را پیدا کنید . گاز مبرد با برخورد با هوای خارج یخ میزند پس برای یافتن محل نشتی لوله گاز باید به دنبال قسمتی از لوله که سوراخ شده و یخ زده است بگردید. معمولا برای نشت یابی لوله گاز یخچال لوله را با کف صابون پوشانده تا با تشکیل حباب محل نشتی را پیدا کنند.اگر به هر دلیلی موفق به پیدا کردن محل نشتی لوله گاز یخچال نشدید با آسو پشتیبان تماس بگیرید.

با مطالعه مقاله دلیل خالی شدن گاز یخچال متوجه شدید که خالی شدن گاز فقط به دلیل نشتی لوله گاز یخچال اتفاق می افتد که خود در اثر حمل و نقل وضربه یا پوسیدگی و ایجاد سوراخ در لوله به وجود می آید. نشت یابی لوله گاز یخچال و شارژگاز یخچال کاری تخصصی، حساس و خطرناک بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی شود که خودتان برای تعمیر آن اقدام کنید. در این موارد می توانید با تماس با شماره 44000992 و 44000993 از راهنمایی تکنسین یخچال آسو پشتیبان بهره مند شوید یا با ثبت درخواست تعمیر یخچال در صفحه رسمی آسو پشتیبان و تکمیل اطلاعات لازم درخواست خود را ثبت نموده تا هماهنگی لازم برای اعزام سرویسکار و تعمیر یخچال در منزل در کوتاهترین زمان صورت پذیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Đặt mua